Повече от 20 години бяха необходими, за да бъдат инсталирани в Германия наземни вятърни турбини с общ капацитет от 56 гигавата. Само за седем години ще трябва да се инсталира повече от същото количество, а именно 59 гигавата, за да може федералното правителство да постигне целта си за енергия от възобновяеми източници от 115 гигавата до 2030 г.
Това едва ли е осъществимо, както показва анализ на Института за енергийна икономика към Кьолнския университет (EWI), предоставен на Handelsblatt. Очертава се недостиг на електроенергия.
Според EWI от 2023 г. до края на 2029 г. всеки ден ще трябва да се добавят по 5,8 вятърни турбини със среден капацитет от 4,2 мегавата всяка. В това изчисление е включено и евентуалното демонтиране на стари инсталации. Сравнението в исторически план показва колко огромна е задачата: средно между 2010 и 2021 г. на ден са били изграждани около 3,5 вятърни турбини със средна номинална мощност от едва 2,8 мегавата.
Ще спази ли Германия целите си за възобновяема енергия?
За да се постигне целта от 115 гигавата до 2030 г., ще трябва да се инсталират почти 9 гигавата годишно. Дори през предишната година на бум - 2017 г., не е имало толкова висок темп на разширяване. По това време са били инсталирани нови мощности за 5,3 гигавата.
Без достатъчно зелена електроенергия Германия не само няма да изпълни целите си в областта на климата, но и може да накърни промишлеността. Според проучване на бизнес инициативата Sun & Wind Belt, проведено сред 249 промишлени предприятия и предоставено предварително на Handelsblatt, 70% от тях смятат, че достатъчното количество електроенергия от възобновяеми източници е важен фактор за избора им на инвестиционна дестинация.
Според експерта на EWI Тобиас Шпренгер за осъществяването на плановете за разширяване ще са необходими „големи усилия": „Всички звена - от тръжната процедура до инсталирането на инсталациите - ще трябва да работят гладко и най-вече процедурите за одобрение ще трябва да бъдат значително ускорени“.
ВЕИ в Германия: Вятърната енергия не бе достатъчно развита през 2022 г.
Керстин Андреа, управляващ директор на Германската асоциация на енергийната и водната индустрия (BDEW), също вижда пречки най-вече в процедурите за планиране и одобрение: „Нуждаем се от нагласа за успех до всеки офис“, казва той.
Фактът, че нещата не могат да продължат по старому, стана ясен през изтичащата година: в Германия са построени твърде малко вятърни турбини. В предварителните си данни Германската агенция за вятърна енергия отчита максимум 2,5 гигавата новоинсталирани мощности за наземна вятърна енергия.
„Понастоящем експанзията в страната се забавя главно от рязкото покачване на цените на турбините, увеличаването на лихвените проценти по капиталовите инвестиции и проблемите с доставките на отделни компоненти за турбини", казва Юрген Квентин от Fachagentur Wind. Експертът в областта на енергетиката не очаква скоростта на разширяване да се ускори и ситуацията да се подобри чувствително.
Самият план за разширяване на Федералното министерство на икономиката предвижда добавяне на пет гигавата вятърна енергия годишно през 2023 г., осем гигавата през 2024 г. и десет гигавата от 2025 г. Планираните разширявания на фотоволтаиците са също толкова агресивни.
„Германското правителство си е поставило амбициозни цели за разширяване на използването на ВЕИ", казва експертът на EWI Шпренгер: „До 2030 г. темповете на разширяване на вятърната енергия трябва да се увеличат средно около три пъти, а на фотоволтаиците - дори повече от четири пъти“.
На свой ред темпът на разширяване е необходим за постигането на общата цел: коалицията в Берлин иска да увеличи дела на възобновяемите енергийни източници в потреблението на електроенергия до 80% до 2030 г., въпреки че очаква значително увеличение на годишното потребление на електроенергия до 750 тераватчаса. В перспектива: през 2021 г. това потребление все още бе 569 тераватчаса.


Централният плаж в Обзор въведе нова услуга - онлайн резервации на чадъри и шезлонги
Район на Варна потъна в мръсотия
Асен Василев: Всички ще плащаме дълга от 3,8 млрд. евро на „Прогресивна България“
Хаджидимитров: Очаквам цените на бензина и дизела да са доста под 1,50 евро
400 хиляди евро са необходими за обновяване на Морската градина на Варна
Катар планира бързо да възстанови производството на LNG след отварянето на протока
Фаркас: Администрацията ще намери начин да стимулира Иран да преговаря
Фаркас: Ако войната свърши, ще се върнат обвиненията в корупция срещу Нетаняху
Кантрил от PIMCO: Геополитическият риск не е отпаднал
Турция затяга контрола у дома, докато засилва ролята си на регионален фактор
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Skoda тества новия Peaq в Америка
Новият Nissan Skyline е готов само за 26 месеца
В София вече има 1 мегават зарядна станция
Лавров: Терористичните актове на Украйна в Черно море будят тревога
След палежа: Скопие уверява, че насилието няма да бъде толерирано
Мъж с 3,52 промила подкара общински камион и помете кола и ограда
Никола Цолов след поредния удар под кръста: Ще се върнем по-силни
Свалиха имунитета на евродепутата Никола Минчев